Bisiklet Life' a hoşgeldiniz - 21 Ekim 2017, Cumartesi

Bisiklet Sürmek için En Uygun Saatler

3 Nisan 2015

Akşam sürmek mi daha iyidir yoksa sabah sürmek mi?

Bu çok defa karşılaşılan bir soru. Benim cevabımsa genelde, “ Bisiklet sürmek için en uygun zaman vaktinizin olduğu her zamandır.” Çünkü gerçekten çoğumuz oldukça meşgulüz ve zaman bulmak oldukça zor oluyor. Eğer çok yüksek performans göstermek istiyor ve trafiğin size engel olmasını istemiyorsanız akşam saatleri sürmek sizin için daha faydalı olacaktır. Ayrıca vücudunuzdaki hormonların gün içindeki değişimi de sürüş performansınızı etkiler.

 

bisiklet sürmek için en uygun saatler

Fotoğraf, Imgkid

 

Brezilyalı bisikletçi bir araştırma grubu sabah 08:00 ve akşam 18:00 de 1000 metrelik sürüşler yaptılar. Sürücülerin sabah vakti şeker seviyeleri %11 daha düşüktü. Ayrıca sürücülerin stress hormonu olan kortizol hormonunu ve performansı düşüren diğer hormonları sabahları daha fazla salgıladıkları görülmüş.

 

SONUÇ: Sürücüler akşam %7 lik bir oranda daha yüksek performans sergilediler.

 

Şimdi, eğer kilo vermeyi hedefliyorsanız sabahları kalkın ve sürün. Ancak, uzun bir sürüş yapacaksanız sabah kahvaltısını sürüşten önce yapmamanız daha faydalı olur. İngiliz Journal of Nutrition dergisinin yaptığı bir araştırmaya göre sabah kahvaltı yapmadan bisiklet sürmek, kahvaltı yaptıktan sonra sürmekten %20 daha fazla yağ yakılmasına yarıyor.

 

bisiklet sürmek için en uygun saatler 2

Fotoğraf, Kansas Cyclist

 

Yani sabahın da akşamın da kendine göre faydaları var. Sadece çıkıp süreceğinizden emin olun.

 

Mustafa KÖSE

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz