Bisiklet Life' a hoşgeldiniz - 21 Ekim 2017, Cumartesi

Bisikletliler Ne Yer?

4 Nisan 2015

Sevgili okurlar,

Hepimiz bisiklet sürüyoruz, ter döküyoruz. Çoğumuz günlük hayatımızda etkili şekilde kullanıyoruz ya da hobi amaçlı kullanıyoruz. Bisikleti ne amaçla kullandığımızdan çok, bizim onu daha verimli şekilde kullanabilmemiz için hangi besinleri tükettiğimiz önemli. Bu yazımızda ve devam eden “Bisikletliler Ne Yer?” başlıklı yazı dizimizde her hafta sonu bir şeyler paylaşacağız.

 

Peki o zaman ne yiyeceğiz?

Beslenme, su tüketimi ve gerekli ek besin kombinasyonuyla bisiklet üzerindeki başarımız ve keyfimiz yakından ilgilidir. Bu ikisi arasında kurulan denge ve sıkı bir program takibi daha güçlü olmanızı sağlayacaktır.

 

Çoğu yarışçı beslenmesine sadece yarış günü özen gösterir. Bunun için izotonik sıvılar, enerji verici yiyecekler ile gün boyunca vücuduna gerekli olan enerjiyi kazandırmaktadır. Bu, işin kolay kısmıdır. Oysa beslenme uzun vadede kurulması gereken bir düzendir.

 

bisikletliler ne yemeli

Fotoğraf, Dmitry Guyvoronsky

 

İyi bir diyet, antrenman esnasında ve sonrasında kaybettiğiniz enerjinizi geri toplamanıza yardımcı olacaktır. doğru oranlarda doymamış yağ,karbonhidrat ve protein içermelidir. Egzersiz yapmasanız bile vücudunuz enerji için yakıt tüketmektedir. Yetişkin bir erkek günlük faaliyetleri için 2000, bir kadın ise 1500 kalori tüketmektedir. Bir bisikletçi yüksek tempoda saatte 500-600 gezinti hızında 200-300 kalori yakarlar. Örneğin günlük 2 saatlik sakin bir sürüşle gezinti yapacaksanız ek olarak 500 kaloriye ihtiyacınız olacaktır.

 

Spor uzmanları 70 gram karbonhidrat ve 1 litre suyun ortalama bir sürüşten sonra kendinizi çabucak toparlamanıza yardımcı olacağını söylüyorlar. Üç temel besin ögesinin yanına ek olarak vitamin ve mineral almanız gerekmektedir.

 

Eğer bir yarışçıysanız protein karışımı ve tozlarıyla beslenmenize destek vermelisiniz. Diyette dengeli beslenmek çok önemli ve beslenme alışkanlığınızı bir anda değiştirmek yerine yavaş yavaş gerekli olan düzene geçmeniz önerilir.

 

Gelecek hafta tüketmemiz gereken ana besin ögelerinden bahsedeceğiz.

 

Kazasız sürüşler dileriz…

 ______________________

Bisikletliler Ne Yer? (2) başlığıyla yazının devamını okumak için tıklayınız.

 

Eray AKDENİZ

Yorumlar

  1. Esra diyor ki:

    Site harika bisiklet tutkunu olarak takipteyim

    1. Bisiklet Life Bisiklet Life diyor ki:

      Teşekkürler Esra hanım. Siz değerli takipçilerimiz için çalışıyoruz zaten.

Yorum Yaz