Bisiklet Life' a hoşgeldiniz - 21 Ekim 2017, Cumartesi

TUR 2015 Fethiye-Marmaris Etabı Tamamlandı

TUR 2015 Fethiye-Marmaris Etabı Tamamlandı

51.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun dördüncü etabı olan Fethiye-Marmaris etabı bugün tamamlandı. Parkur’un tamamı 132 km idi. Yarışı ilk sırada tamamlayarak etabın birinciliğini Lotto Soudal Takımı’ndan Andrei Griepel 3 saat 22 dakika 09 saniye ile kazandı. 165 bisikletçi ile start alan tur, Fethiye – Marmaris etabına üç fire ile başladı. Böylece 162 bisikletçiyle start gerçekleşti.

 

Yarış dışı kalan sporcuların isimleri Androni Giacattoli Takımından Tziano Dall Antonia, Souheast Takımı’ndan Andrea Dal Col, Astana Takımı’ndan Maxat Ayazbaev olarak açıklandı.

 

Yarışın Cereyanı

132 kilometrelik ve diğer etaplara oranla kısa sayılabilecek bu etapta 1 sprint, 1 Tırmanış (KOM) ve 1 Türkiye Güzellikleri prim kapısı bulunuyor.

 

Tırmanış Primi

Etabın tek tırmanış primi 32’inci kilometrede gerçekleşti. Yarış yine çok hızlı başladı ve önde 6 sporcu kaçış gerçekleştirdi.

Kaçan 6 sporcu 1 dakikalık bir fark oluşturdular. Bardiani’den Nicola Boem, Bretagne-Seche, Environnement’dan Brice Feillu, Drapac Prefessional Cycling’den Timothy Roe, Nipo –Vini Fantini’den Mattia Pozo, Topsport Vlaanderen-Baloise’dan Kenny De Ketele, ve Torku Şekerspor’dan Grechyn ön grubu oluşturdu. Prim kapısına bu sporcular geldi. Tırmanış Primi sonuçları şu şekilde gerçekleşti.

  1. Topsport Vlaanderen-Baloise Takımından Kenny De Ketele
  2. Bardiani CSF Takımından Paolo Simion
  3. Torku Şekerspor Takımından Sergiy Grechyn

Prim kapısı geçildikten sonra kaçış grubu ana grupla birleşti.

 

Sprint Primi

50’inci kilometreye yaklaşılırken etabın ikinci prim kapısı da geçildi. Sprint priminin birinciliğini Bretagne-Seche Takımı’ndan Brice Feılllu aldı. Drapac Takımı’ndan Adam Phelan ikinciliği, Tinkoff-Saxo Takımı’ndan Pavel Brutt üçüncülüğü elde etti. Prim kapısı geçildikten sonra tek başına büyük bir efor sarf eden MTN Qhubeka Takımından Natnael Berhane gruba dahil oldu. Böylece altı bisikletçi kaçış grubunu oluşturarak pedal basmaya devam etti. Altı bisikletçi şu şekilde sıralandı. Nicola Boem, Florian Guıllou, Nathanel Berhane, Charles Planet, Mattia Pozo ve Sergei Seeldraeyrs.

 

Zaman Farkı Bir Eriyor Bir Çıkıyor

Zaman farkı ana grupla 2 dakika 25 saniyeye çıktı. Finişe 50 kilometre kala Peleton tempoyu arttırarak zaman farkını eritmeye başladı. Nitekim fark 1 dakika 25 saniyeye kadar indi. Bu arada ana grupta (Peleton) CCC Sprandi Polkowıce’li sporcuların ön grupta mükemmel bir şekilde çalıştıkları gözlendi.

 

Turkuaz Mayonun Sahibini Arkadaşları Taşıyor

Zira takım arkadaşları Davide Rebellin Turkuaz mayoyu taşıyordu ve onu finişe kadar getirme mecburiyetindelerdi. Buna Lampre-Merida ve Tınkoff-Saxo’lu sporcularında ayak uydurdukları gözlendi. Ancak zaman farkının her geçen saniye erimeye başladığı görüldü. 39’uncu kilometre kala fark tekrar arttı ve 2 dakikanın üzerine çıktı. Kaçış grubu değişerek iyi bir çalışma örneği gösterdiler.

 

Finişe Doğru Sert Rüzgar

Finişe 33 kilometre kala sert rüzgar bisikletçilerin hızını olumsuz etkilemeye başladı. Kaçış grubu tempo yapmakta zorlandı. Ana grubunda temposu zaman zaman yükseldi, ya da rüzgara yenik düştü. Her şey Marmaris’e iniş rampasında belli olacak gibi gözüküyordu.

 

Türkiye Güzellikleri Primi

Göcek’ten, Marmaris’e dönüldükten sonra Türkiye Güzellikleri primini de kazanan bisikletçiler belli oldu. Nıppo Vini Fantini’den, Mattia Pozo çizgiyi birinci geçti. İkinciliği Novo Nordsik’ten Charles Planet, üçüncülüğü de Torku Şekerspor’dan Kevin Seeldraeyers elde etti.

 

Marmaris Rampası İnilirken Muhteşem Görüntüler

Öndeki kaçış grubu Marmaris rampasına haliyle önde girdi. Girerken ana grupla arasındaki fark 1 dakikanın altına inmişti. Ana grup inişte müthiş bir tempo yaptı. Bazen 90-100 kilometreye varan hız ölçüldü. Marmaris gözükürken, canlı yayında ekrana gelen görüntülerde insanı mest etmeye yetti de arttı. İşte sporun, turizme olan katkısı böyle etaplarda daha çok yansıyor, özellikle yabancılar bu doğa harikaları önünde hayretlerini gizleyemiyordu.

Finişe 20 kilometre kala fark iyice kapandı. Yine bir toplu finiş işareti geliyordu sanki. Turkuaz Mayo’nun sahibi Rebellin’de grubun içinde adeta dinlene dinlene pedal basıyordu.

 

Kaza Moral Bozdu

Bisikletçilerin bu hızı bir kazayı meydana getirdi. 7-8 kişilik bir grup biranda yaprak gibi düştü. Aralarında 22 numaralı Lampre Merida’nın bisikletçisi Mario Jorge Farida Costa’nın durumu arkadaşlarına nazaran daha ciddi idi. Bir diğer düşen Torku Şekerspor’lu Nazım Bakırcı’da zorda olsa ana gruba dahil oldu. 11 kilometre kala finişe grup yakalanır yakalanmaz, ana grupta parçalanmalar başladı. Beşli bir grup kaçtı ama ana grubun temposu o kadar yüksekteki yakalandılar. Nefes kesen bir finiş mücadelesine tanık oluyorduk. Marmaris’e toplu halde girildi.

 

Nefes Kesen Finiş

Son metreler inanılmaz bir güzellikte idi. Toplu finişin arasında Lotto Soudal’ın Dünyaca ünlü bisikletçisi Andrei Griepel çizgiyi birinci geçti.

 

Denizde Şenlik Var

Finiş sırasında denizde de Sahil Güvenlik, JET-SKI ve diğer tekneler ile paraşütlü gösteri gerçekten görülmeye değerdi. Bu görüntüler Dünya’nın 196 ülkesine anında ulaştı.

 

Tur’a Yarın Muğla-Pamukkale Etabı ile Devam Edilecek

51’inci Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’na yarın 160 kilometrelik Muğla – Pamukkale etabı ile devam edilecek.

 

TUR 2015 Fethiye-Marmaris Etabı Fotoğrafları

TUR 2015 TRT ve EuroSport Yayın Saatleri

Bisiklet Turu’nda Sürpriz Evlenme Teklifi

TUR 2015 Fethiye-Marmaris Etabı Tamamlandı Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Yorum Yaz