Bisiklet Life' a hoşgeldiniz - 21 Ekim 2017, Cumartesi

TUR 2015 İstanbul-İstanbul Etabı

TUR 2015 İstanbul-İstanbul Etabı

Genel ferdi klasman birinciliğini koruyan Kristijan Durasek TUR’un şampiyon oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan finiş alanına gelerek derece alan bisikletçilere ödüllerini verdi.

 

51. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun 124 kilometrelik İstanbul – İstanbul etabını Caja Rural Seguros Takımı’ndan Luis Mas Bonet 2 saat 45 dakika 3 saniye ile kazandı. Son bir kilometrede müthiş bir atak yapan Bonet, etabın favori olarak gösterilen Mark Cavendish’i de geride bırakırken, finiş çizgisini geçtikten sonra gözyaşlarına boğuldu ve takım arkadaşları tarafından anında kutlandı. Etap ikinciliğini tekerlek farkıyla Etıxx Ouick Step Takımı’ndan Mark Cavendish, üçüncülüğü de yine Caja Rural Seguros Takımı’ndan Carlob Barbero Cuesta elde etti.

 

TUR’U DURASEK KAZANDI

26 Nisan’da Alanya – Alanya etabıyla start alan ve 8 etaptan oluşan TUR’u Lampre Merida Takımı’dan Kristijan Durasek kazandı. Turkuaz mayoyu Pamukkale-Selçuk etabında giyen Durasek böylece 2015 Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun Genel Ferdi Klasman birincisi oldu. Salcano’nun sponsorluğundaki sprint mayosu olan yeşil Mayoyu Mark Cavendish, Vestel sponsorluğundaki Türkiye Güzellikleri mayosunu Luis Mas Bonet, THY sponsorluğundaki Tırmanış mayosu olan Kırmızı mayoyu Colombia Takımı’ndan, Juan Pablo Valencia kazandı.

 

CUMHURBAŞKANI FİNİŞ ALANINDA

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan beraberinde Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’la birlikte İstanbul – İstanbul etabının finiş alanına gelerek derece alan sporculara ödüllerini verdi. Etabın birinci, ikincisi ve üçüncüsüne ödüllerini veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Turkuaz, Yeşil, Kırmızı ve Beyaz mayo sahiplerine de ödüllerini taktim ederken yanaklarından öpmeyi de ihmal etmedi. TUR’un takım birincisi, etap birincisi olan takımlara da madalyalarını veren Erdoğan bir sonraki sene buluşma dileğinde bisikletçilere iletti.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sporculara ve halka hitaben yaptığı konuşmada, spora verdikleri önemden bahsederken şunları söyledi:

“Türkiye’nin doğa güzellikleri ile sporun iç içe olduğu bir TUR daha sona erdi. Tüm sporculara ve katılımcılara teşekkür ediyorum. Bende bir sporcuyum. Bu bakımdan mücadelelerinin ne kadar zor olduğunun bilincindeyim.” Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra üzerlerinde Torku Şekerspor forması taşıyan minik bisikletçilerle podyumda bir hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

YARIŞIN CEREYANI

TUR – 2015’in 2 kıtayı birbirine bağlayan son etabının startı saat 10.00’da verildi. 124 km’lik bu son etapta, 32.4 kilometrede Türkiye Güzellikleri primi ve 82.5 km.de sprint primi kapıları geçildi. İstanbul-İstanbul etabında 152 sporcu start için imza attı. Böylece 165 sporcu ile başlayan TUR’u 13 sporcu tamamlayamamış oldu.

 

İLK KAÇIŞLAR

Etabın başında ilk hareketlenen takım Torku Şekerspor oldu. Ana nagruptan atak yaparak kaçan 4 sporcu vardı. Öndeki 4’lü, Lotto Soudal’dan Boris Vallée, Nippo Vini Fantini’den Eduard Michael Grosu, Novo Nordisk’den Kevin De Meesmaeker De Topsport Vlaanderen –Baloise’dan Kenny DeKetele (Topsport). Bu 4 bisikletçi 40 saniye ile ana grubun önünde yer aldı. Ancak De Mesmaeker geride kaldı. Önde sadece Vallée, Grosu ve De Ketele kaçış grubunu oluşturdu. Colombia Takımı’ndan Carlos Quintero tek başına kaçanları kovalayan bisikletçi olarak büyük gayret sarf etti. Ana grupla kaçış grubunun arasındaki zaman farkı 1 dakika 47 saniye olarak ölçüldü.

 

TÜRKİYE GÜZELLİKLERİ MAYOSUNU BONET KAZANDI

Etabın 30’uncu kilometresi geçilirken Vestel sponsorluğu’ndaki Beyaz Mayoyu kazanan sporcuda belli oldu. Caja Rural Seguros Takımı’ndan Luis Mas Bonet Tur başından bu yana topladığı puanlarla Beyaz Mayoyu kazanan sporcu oldu. Prim kapısını ise şu sporcular geçti: 1-Topsport Vlaanderen-Baloise’dan Kenny De Ketele, 2-Lotto Soudal’dan Boris Vallee, 3-Nippo Vini Fantin’den Eduard Michael Grosu. Zaman farkı prim kapısı geçilirken kaçış grubu ile ana grup arasında 2 dakika olarak bildirildi.

 

SPRİNT PRİMİ SONUÇLARI

Etabın 82’inci kilometresi geçilirken Salcano sponsorluğundaki sprint primi de gerçekleşti. Sonuçlar şöyle: 1- Nippo Vini Fantin’den Eduard Michael Grosu, 2- Topsport Vlaanderen-Baloise’dan Kenny De Ketele, 3- Lotto Soudal’dan Boris Vallee.

 

REBELLİN DÜŞTÜ VE BIRAKTI

51. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun Kemer – Elmalı etabını kazanıp Genel Ferdi Klasmanda birinciliğe yükselen ve Turkuaz mayoyu üç etap boyunca giyen Polkowıce Takımı’nın sporcusu Davide Rebellin İstanbul – İstanbul etabının finişine 30 kilometre kala düştü ve hastaneye kaldırıldı. Bu etaba kadar Genel Ferdi Klasmanda ikinciliğini koruyan Rebellin TUR’u terk etmek zorunda kaldı. Göğübeli tırmanışı sonrasında düzenlenen basın toplantısında, konuşan Rebellin, “Turkuaz Mayoyu korumak istiyorum. Ama bu sporun içinde sakatlık ve benzeri olayların yaşanması doğal. İnşallah bu sıkıntıları yaşamam” demişti. Etabın bitimine 11 kilometre kala Rebellin’in takım arkadaşlarından Jan Hırt, Stefan Scumacher’de yarışı terk eden bisikletçilerin arasına katıldı.

 

KAÇIŞ GRUBU YAKALANDI

Etabın başı sayılan andan itibaren kaçış grubunu oluşturan öndeki dörtlü, finişe5 kilometre kala ana grup tarafından yakalandı. Böylece finişe grubun toplu gelmesi kesinleşti. Nitekim Sultanahmet’teki tarihi At Meydanında müthiş bir finiş gerçekleşti. Son kilometrelere önde giren Luis Mas Bonet etabı kazandı.

TUR 2015 İstanbul-İstanbul Etabı Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Yorum Yaz